Vychytávky odborníka

vychytavky odbornika.jpg

Grilovanie nemusí byť len "spôsob prípravy jedla". Spravte si z neho zábavu. Využite svoju fantáziu a nebojte sa experimentovať.

 

 

 

 

 


Ako inšpiráciu Vám ponúkame zopár rád od odborníka:  
 

Nebojte sa údenia! Pridajte do uhlia alebo do misky s vodou na plynovom grile aromatické látky. Tymián, rozmarín alebo bobkový list pridajú dymu vôňu, ktorá sa dostane aj do grilovaných surovín.

Mäso potierajte omáčkami až pred koncom grilovania - omáčky obsahujú cukry a tie sa pripaľujú.

Používajte teplomer na mäso - vnútorná teplota mäsa Vám prezradí v akom štádiu prípravy zrovna je:

  • Rare (jemne prepečený, teplota stredu 52°C) - zvonku je tmavo-hnedý a vnútro sa začína zafarbovať.

  • Medium rare (stredne prepečený, teplota stredu 55°C) - zvonku je tmavo-hnedý, stred steaku je ružový a zvyšok vnútra prechádza pomaly do šedo-hnedej.

  • Medium (teplota stredu 60°C) - steak je úplne v strede stále ružový, ale zvyšok mäsa je prepečený do šedo-hnedej farby.

  • Medium well done (teplota stredu 65°C) - Mäso je takmer celé hnedé, v strede ostávajú už len náznaky ružovej. Šťavnatosť sa vytráca.

  • Well done (teplota stredu 71°C) - Mäso je prepečené a okraje mierne ohorené. Stred steaku je šedo-hnedý.

Kura grilujte vždy s kožou alebo ho pravidelne potierajte olejom alebo marinádou, inak sa mäso vysuší. 

Ak grilujete ryby, potrite rošt olejom aby sa Vám k nemu nepripiekla koža. Alebo použite špeciálne misky či grilovací držiak na ryby.

Odporúčame ugrilované mäso nechať odstáť (5-10 minút) pred podávaním. Šťava sa rozdelí do celého kúsku. Alebo ho zabaľte do alobalu a nechajte ho pekne „dôjsť“. Bude jemnejšie.